Резултат

Думата резултат в българския език е съществително нарицателно име от мъжки род. Означава конкретен точен факт, сведение, положение, състояние, получени, достигнати в края на някаква работа, дейност, изследване или процес. Възможно е също така да означава явление, което е породено, причинено от предхождащо го явление, следствие или последствие. В областта на спорта резултатът е показател за съотношение на силите между участници в състезание. Изразява се в точки, голове, време, разстояние и други.

В преносен смисъл резултат означава полезно, желано постижение, успех и като значение почти на 100 % съвпада с думата цел. В много други случаи, повече в пряк смисъл думата резултат се използва за описване на последиците или изхода от дадена дейност, състояние или процес. Това може да бъде постигнатият резултат след извършване на определено действие или изследване, крайният резултат от спортен мач, изходът от изпит, резултатът от научен експеримент и т.н. Резултат е термин, който обикновено се използва за да опише какво се получава или какво се постига след извършване на дадена дейност или когато се достигне краен етап от процес или действие. Той може да бъде положителен или отрицателен в зависимост от контекста и желания резултат.

Според Уорън Бъфет сложната лихва е осмото чудо на света. Тази идея е изключително разпространена и многократно се е доказала като ефективна и работеща на практика. Привидно малки действия, натрупани и извършвани многократно с течение на времето, могат да доведат до огромни резултати. Това се отнася далеч не само за финансовата област - приложимо е за всякакви усилия, мисли и решения, които се натрупват с течение на времето.

В случай че имаме само едно евро, единственото което трябва да направим, е да намерим начин те да се удвояват всеки месец. Така само след една година те ще бъдат над 4000 евро. Така работи сложната лихва и това е описано многократно в световната история, а също и в художествената литература. Така например в романа "Скитникът евреин" на френския писател Йожен Сю главният герой и наследниците му раздават като заем една сума пари със сложна лихва в продължение на 200 години, при което на края на този период разполагат с огромно богатство. В това има огромна доза символизъм, тъй като евреите в миналото (а и днес) са наистина добри в областта на финансите и инвестициите.

Един индийски цар пък възложил на различни мъдреци да измислят занимателна игра, която да развива интелектуалните способности на хората. Един от тях измислил шаха и царят бил наистина впечатлен от играта. Попитал автора каква награда иска и мъдрецът казал: "Искам да сложиш на първото поле на шахматната дъска четири житни зърна. На второто - четири пъти повече. На третото - още четири пъти повече и така - до последното поле". Царят бил учуден - и само толкова ли искаш като награда? Оказало се обаче че желанието на мъдреца е невъзможно да се изпълни - придворните математици изчислили че върху последното поле трябва да се поставят 464 житни зърна. За тяхното съхранение бил необходим склад с височина колкото човешки ръст, но в същото време с площ, по-голяма от цялата държава на въпросния цар!

Когато светът изглежда несигурен и труден за предвиждане, силата на натрупването може да ни помогне да останем сигурни и уверени. Малките ни ежедневни действия и решения натрупват ефект, който може да ни подготви за успех, дори когато не знаем точно как ще се развият нещата в бъдеще.

Интересното е че прогресът не се случва по права линия. В началото растежът е бавен, но впоследствие се ускорява. Повечето от нас очакват развитието да се случва постоянно - ако положим малко усилие, да получим малък резултат. В действителност обаче прогресът никога или почти никога не работи така. Понякога не виждаме голяма промяна в началото, но с времето напредъкът се ускорява и става доста по-голям, отколкото сме очаквали. По подобен начин всеки един от нас се научава да кара велосипед - в началото изглежда че резултат никога няма да има, но в един момент всичко се подрежда - карате, без изобщо да се замисляте. Това представлява нелинейното развитие - ученето е бавно в началото, но впоследствие се ускорява. Ключът е в търпението и в постоянството.

По доста по-различен начин пък стоят нещата в областта на спорта с цел отслабване и за здраве като цяло. В началото минималните усилия дават невероятни резултати, докато впоследствие се достига до едно плато. Много по-добре е да пробягате всеки ден по 200 метра, отколкото да не бягате изобщо. Така само след един месец общото физическо състояние на организма ще се подобри, а теглото ще започне да намалява. С увеличаване на броя и интензивността на тренировките резултатите стават все по-бавни и по-трудно постижими - достига се до така нареченото плато. За да се пробягат 3 километра не за 15, а за 12 минути, са необходими интензивни тренировки в продължение на години. Някои световни рекорди пък не са подобрявани от десетилетия - очевидно границата на човешките възможности в много области вече е достигната.

Малките последователни усилия обаче се натрупват с течение на времето - независимо дали са свързани със спестяване на пари, усвояване на нови умения или просто развиване на позитивна нагласа. Необходимо е просто да се продължава напред, дори когато изглежда че няма напредък. При удвояване на сумата от едно евро след 6 месеца ще имаме 64 евро. Не изглежда впечатляващо, нали? Но след още шест месеца ще имаме вече 4096 евро. Това представлява нелинейната сила на сложната лихва. След още една година пък ще разполагаме със сумата от 16 777 216 евро - което определено представлява значително богатство според българския стандарт!

Същият принцип е валиден и за оптимизма и усилията ни в определени ситуации. Понякога отнема време, за да има видим напредък, но когато този напредък стане реален, след това може да бъде експоненциален. Най-мощната сила в света може би не са парите или усилията, а времето. Всеки ден може да се прави нещо малко, за да подобрим живота си - да упражняваме музикален инструмент, да четем по малко всяка вечер или просто да бъдем добри с някого. Може това да изглежда като незначителна стъпка в дадения момент, но с времето това се натрупва и дава резултат. С течение на времето това дава възможност за значими промени.